Pripomeňme si tú dobu.
Vyjadrenie Roberta Kaliňáka v TA3 |
Pondelok, 25 jún 2012 |
HOSť V ŠTÚDIU: Robert Kaliňák o zdanení výsluhových dôchodkov. Celé video z TA3 si môžete pozrieť tu |
Pred rokmi /v r. 2012/došlo, nie po prvý krát, k ďalšej účelovej diskriminácii i porušovaniu ústavných práv občanov. Písal som o tom na webe ZVSR 15. júna 2012 v článku Bude valorizácia k 1.7.2012 ??? (z webu ZV SR článok v r.2015 švecovci odstránili).
Na základe tohto a ďalších článkov sa rozhýbala široká diskusia členov aj nečlenov, ktorá ukázala našu silu, silu verejnej mienky. Touto cestou ďakujem všetkým ktorí v tej dobe prispeli a podporili príspevkami (aj finančným “na advokáta”) ten súboj v rámci demokratickej spoločnosti. Majme stále na pamäti: “čo si nevybojujeme to nedostaneme..!”.
O čo išlo? Výbor pre financie a rozpočet 13.6.2012 v úplnej tichosti prepašoval do práve prerokovávanej novely zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení aj skrytú novelu zákona č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, podľa nám odobrali už zákonom priznané navýšenie dôchodkov, ktoré malo byť zrealizované od 1.7.2012 o 3,05 % (podľa výpočtu štatistického úradu za rok 2011).
Cieľom poslanca Duchoňa (Smer-SD), ktorý tento návrh predložil, bolo podľa jeho dôvodovej správy dosiahnuť, aby ex príslušníci silových rezortov nemali v roku 2012 (do 30.6.2013) vôbec valorizované dôchodky. Na jeho snahe by nebolo nič zaujímavé, ak by to bol urobil v zmysle nášho právneho systému ( pritom Smer-SD sľúbil ľuďom „istoty“).
A v čom bolo a je porušené platné právo?
1. Je porušená Ústava SR, lebo skupina občanov SR (poberatelia výsluhových dôchodkov) je poškodzovaná a znevýhodňovaná pre svoje sociálne postavenie.
2. Retroaktivita je v našej republike neprípustná, ale pri tomto návrhu sa to neberie do úvahy.
3. Dochádza k porušovaniu všeobecne uznávanej právnej zásady, že zákonne získané nároky sa už nemôžu odnímať.
4. Porušená je aj zásada dobrých mravov, lebo návrh má za cieľ diskriminačne, len na úkor poberateľov týchto dôchodkov, získavať finančné prostriedky pre štát.
Na podporu týchto úvah pár čísiel s ktorými si v tej dobe dal prácu náš kolega Jozef Kotulič (citujem):
„Keďže v dôvodovej správe sa jej spracovatelia ani neunúvali spočítať, koľko štát zrušením valorizácie vojenských dôchodkov získa, urobil som to za nich ja. Vychádzam z údajov zverejnených v HN. Ak je počet poberateľov vojenských výsluhových dôchodkov 13 000, ich priemerná výška je 800 euro mesačne a valorizácia je určená na 3,05 %, potom na jednom poberateľovi zrušením valorizácie by štát ročne ušetril asi 293 euro. Čiže pri 13 000 poberateľoch by ročne mohol štát ušetriť asi 3 806 400 euro. Porovnajme to s civilnými starobnými dôchodkami (SD). Počet poberateľov SD je asi 1 milión osôb, ich valorizácia bola k 1.1.2012 3,3%, čo činí mesačne navýšenie priemerne asi 14 euro. Ročne teda jednému poberateľovi priemerne vzrastie SD asi o 168 euro. Potom pre milión poberateľov SD musí štát v roku 2012 na valorizáciu SD vyplatiť minimálne 168 000 000 euro.
A najlepšou pointou je tvrdenie poslancov, že pri tejto valorizácii by vraj štát doplácal na vojenských výsluhových dôchodcov. Fakty ukazujú niečo iné. Podľa mojich odhadov za predpokladu, že pracujúcich poberateľov vojenských dôchodkov môže byť celkom asi 5 000 a ich priemerný hrubý mesačný príjem by bol okolo 400 €, potom by na odvodoch do sociálnej poisťovne štát od nich získal asi 4 milióny €. Ako ste si iste všimli, na valorizáciu dôchodkov ex vojakov treba ročne asi 3,8 milióna euro. Čiže na svoju valorizáciu by si sami zarobili. Potom kto koho okráda? Záver: nielen politici, ale žiaľ aj niektorí občania si myslia, že silové rezorty sú zbytočné. No myslia si to vždy len dovtedy, dokedy nie sú odkázaní na ich pomoc. Teraz sú ex vojaci odkázaní pre zmenu na našu podporu a ja im ju preukazujem týmto príspevkom“. J.K.
Bol najvyšší čas riešiť situáciu, ktorá bola vyvolávaná prehláseniami niektorých vládnych činiteľov a ich jednostrannou a účelovou medializáciou, nakoľko voči určitej skupine ľudí (nás výsluhových dôchodcov) sa vytvárala verejná mienka o tom, že my sme podstatou problémov v oblasti sociálneho zabezpečenia ako takého. Keby niekto takto vystupoval proti rómskej menšine, bolo by to kvalifikované ako trestná činnosť smerujúca k rasovej nenávisti a neznášanlivosti.
V tej dobe sme oslovili aj pána prezidenta ako vrchného veliteľa s cieľom poukázať na:
– zavádzajúce a účelové tvrdenia o zásadnom probléme vo financovaní sociálneho zabezpečenia výsluhových dôchodcov. Opodstatnenie pripravovaných krokov že je založené na všeobecných tvrdeniach, ktoré nezohľadňujú skutočnosti vychádzajúce reálnych prepočtov a pomerov výsluhoví dôchodcovia k počtom všetkých kategórii dôchodcov v SR.
– účelovosť v prijímaní zákonov „horúcou ihlou“ na poslednú chvíľu viď. valorizácia v r. 2008 a 2012,
– diskriminácia ľudí, ktorí najlepšie roky svojho života dali do služieb štátu a voči štátu svoje záväzky splnili v duchu platných zákonov,
– diskriminácia oproti ostatným dôchodcom pri valorizácii v r 2012, keď mala byť vykonaná podľa toho istého zákona;
– zneužívanie vládnej moci k manipulácii s verejnou mienkou proti výsluhovým dôchodcom,
Požiadali sme p. prezidenta Gašparoviča, aby túto politicky motivovanú kampaň (lebo to sa už inak nedalo nazvať) proti nám svojou autoritou zastavil a pripravovaný zákon o zrušení valorizácie ako diskriminačný a možno aj pôsobiaci retroaktívne nepodpísal, márne, podpísal ešte skôr ako tento k nemu doručili.
Pozitívnym výsledkom opatrení proti nám bolo, že sme sa spojili, našli sme spoločnú cestu v rámci celého spektra silových – Bezpečnostných zložiek. NEVALORIZÁCIU to nevyriešilo, ale pripomienkovaním a vytrvalosťou sme odrazili (zatiaľ) zdaňovanie našich dôchodkov a niektoré negatívne návrhy pri novelizácii zákona 461 a 328 Z.z. a dosiahli sme čiastočný úspech pri prehodnotení VD na SD.
Ani teraz neodpočívame, kto sleduje tento web, nemohla mu uniknúť diskusia k článkom:
Zákon 328/2002 Z.z. plné znenie
http://www.bezpzlozky.eu/2015/12/zakon-3282002-zmeny-od-1-januara-2016/
Diskriminácia výsluhových dôchodcov
PORADENSTVO
Návrh Zákona o št.službe
Spojíme sa za spoločnú vec?
Zákaz práce dôchodcom nad 63 rokov
Novelizácia zákona č.461/2003 Z.z.
Stále zostáva nedoriešená otázka NEVALORIZÁCIE a tiež: Kde sú peniaze VD?
Vzor sťažnosti na nevalorizáciu:
http://www.bezpzlozky.eu/2015/12/kolen-vzor-staznosti-k-nevalorizacii-vd/
Spracoval: Ing. Pavol Bada
- – – – –
Ilustračné foto:
- – – – – –
Aký je stav podania financovaného z fondu “ADVOKÁT”, opakovane odpovedá jediný navrhovateľ za SD a VD zastúpovaný AK Jánošík:
……Dovolím si už v poradí niekoľkokrát opakovať, čo už bolo uvedené na tejto webovej stránke a niekoľko dní to bolo aj na webovej stránke zvazvojakov.sk (než to tam bolo vymazané pravdepodobne príslušným funkcionárom ZV SR Prešov) a obdobná informácia o stave riešenia nevalorizácie je zverejnená aj na stránke APVV (stačí si len prekliknúť).
Žaloba financovaná z účtu “Advokát” ZV SR bola podaná na Okresný súd Bratislava I, voči zamietavému rozhodnutiu tohto súdu bolo podané odvolanie na Krajský súd Bratislava. Skutočnosť, že odvolaniu Sociálnej poisťovne voči zrušujúcim rozhodnutiam Krajského súdu Bratislava vyhovel Najvyšší súd SR je všeobecne (1 rok) známe, najčerstvejšie je rozhodnutie NS SR z júla tohto roku. Obdobný názor má aj Ústavný súd SR a aj GP SR. Cieľom je ale dostať kauzu na Európsky súd pre ľudské práva.
Nakoľko väčšina z nás sme neprávnici, nechajme poverenú Advokátsku kanceláriu si robiť svoju prácu. Rýchlosť konania v súdnych sporoch neurýchlime a ani naše laické názory k ničomu neprispejú.
Uvedenú informáciu som si opäť dovolil podať všetkým kolegom vyslúžilcom, ako “odvážlivec”, ktorý súhlasil s použitím svojho mena na podanie žaloby vo veci nevalorizácie, aj keď som tým upozornil na seba a následne VÚSZ zistil, že mi nesprávne vypočítal výsluhový dôchodok od roku 2008 a znížil mi ho.
–
———-
Jeden aktuálny komentár od Ing. Eduard Kereszteši z 15.04.2016
…..Som veľmi rád, že predsedom výboru pre obranu a bezpečnosť je poslanec Anton Hrnko, ktorý ma už v júli 2015 mailom ubezpečil, že pokiaľ bude v parlamente tak:
ODPOVEĎ p. POSLANCA
Pán Inžinier,
ďakujem za Váš podnetný list. Môžete sa spoľahnúť, že SNS bude robiť politiku, ktorá znemožní akékoľvek manipulatívne opatrenia vo vzťahu k občanom SR. Ctili sme si budeme si ctiť príslušníkov ozbrojených zložiek a naša politika bude smerovať k posilneniu ich postavenia, nie k oslabeniu.
S pozdravom
A. Hrnko
A preto s mojej vlastnej iniciatívy som pána Antona Hrnku, teraz už ako poslanca a predsedu výboru pre obranu a bezpečnosť mailom upozornil na diskriminačný valorizačný mechanizmus ku ktorému pri schvaľovaní mala pripomienky aj GP SR.
Generálna prokuratúra SR k návrhu zákona č. 328/2002 Z. z uviedla:
— § 68 valorizácia VD.
„ Bod 61 je potrebné zmeniť tak, aby poberatelia VD neboli diskriminovaní ani uprednostňovaní v porovnaní s poberateľmi ostatných dôchodkov, teda, aby sa valorizácia ich dôchodkov odvíjala od rovnakého objektívneho kritéria, ako u ostatných dôchodcov, napríklad v závislosti od priemerného medziročného rastu spotrebiteľských cien a od medziročného rastu priemernej mzdy v hospodárstve SR, ako je to v súčasnosti. Niet rozumného dôvodu, založeného na princípoch zásluhovosti a solidarity, na ktorých je založený dôchodkový systém, pre ktorý ba sa mali VD bývalých príslušníkov jednotlivých ozbrojených zložiek odvíjať od vývoja platov v jednotlivých zložkách. Takýto postup je čisto účtovníckou kalkuláciou, vychádzajúcou zo súvahy príjmov a výdavkov na osobitných účtoch rezortov a služby, ktoré vyplácajú dávky sociálneho zabezpečenia policajtom a vojakom“.
——-
–
Podľa môjho názoru v súčastnosti po prijatí Programového vyhlásenia vlády a deklarovanom záujme riešiť SD sa otvára priestor pre odstránenie diskriminačného valorizačného mechanizmu VD v zákone 328/2003 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov v § 68 ods. 3 koeficientom podľa odslúžených rokov v rozmedzí za 15 rokov suma 0.06 Eur , za 44 rokov 3.74 eur.
Na základe prejavenej nespokojnosti zaslané podnety generálnemu prokurátorovi, predsedovi NR SR, poslancom NR SR, predsedovi vlády, ministrom obrany, vnútra a sociálnych vecí, prezidentovi SR a verejnej ochrankyni práv, ktoré na môj podnet sme spolu zasielali, nezostali bez povšimnutia.
Ako vieme od 1.5.2013 bol novelizovaný § 68 ods. 16 citujem: Od 1. júla 2018 sa výsluhové dôchodky, invalidné výsluhové dôchodky, vdovské výsluhové dôchodky, vdovecké výsluhové dôchodky a sirotské výsluhové dôchodky zvyšujú o percento zvýšenia dôchodkových dávok ustanoveného vo všeobecných predpisoch o sociálnom poistení na kalendárny rok, v ktorom sa tieto dôchodky z výsluhového zabezpečenia zvyšujú.
Týmto sme spoločným úsilím od 1.7.2018 dosiahli, že rovnakým spôsobom, s rovnakými kritériami sa budú valorizovať SD a VD, čo je nesporným úspechom. Žiaľ, zatiaľ sa nepodarilo sa dosiahnuť aj rovnaký termín valorizácie ako sú valorizované SD to je od 1.1. daného roku. Pred voľbami sa minister vnútra Róbert Kalinách vyjadril (k čomu som sa na webe bezpzlozky.eu niekoľko krát vyjadril), že prijatými opatreniami sa osobitný systém podarilo stabilizovať a je plusový. Zabudol však dodať, že osobitný systém OS SR je asi z viac ako z 50 % potrebné dotovať čo je dôležitá skutočnosť.
Dňa 16.3.2016 z iniciatívy sociálnej komisie ZV SR za účasti prezidenta ZV SR plk. Ing. v. v. Tomáša Šveca a viceprezidenta APVV JUDr. Hrista Gluškova sa v Trenčíne konalo spoločné zasadanie sociálnej komisie ZV SR a APVV kde sme sa zaviazali, dohodli spoločne, koordinovane postupovať pri obhajobe práv slúžiacich príslušníkov ozbrojených bezpečnostných a záchranných zborov a VD.
Konkrétne sme sa dohodli, že je nevyhnutné spoločne postupovať pri zjednotení dátumu valorizácie SD a VD na rovnaký termín 1.1. kalendárneho roku.
Teraz je najvhodnejšia doba, aby prezidenti ZV SR, APVV ako aj ostatné občianske združenia vojakov listom oslovili predsedu NR SR, predsedu vlády, ministra obrany a ministra vnútra, predsedu Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť s návrhom na novelizáciu § 68 ods. 16 to je rovnakého termínu valorizácie VD od 1.1.2018. Ako člen ZV SR očakávam, že Zväzová rada ZV SR na svojom 4. zasadnutí 26.4.2016 sa dohodne na spoločnom koordinovanom postupe, na použití foriem a metód ako dosiahnuť zjednotenie rovnakého termínu valorizácie VD a VD od roku 2018 na termín 1.1. kalendárneho roku. Pokiaľ sa tak do 15.5.2016 nestane, tak ako mnohokrát doposiaľ využitím webu bezpzlozky.eu a začnem konať sám. Oslovením VD a doporučím ako majú konať.
Verme že Zväzová rada ZV SR si predmetnú oblasť diskriminácie VD zaradí do svojho programu na 4. zasadaní zväzovej rady, ktoré sa uskutoční dňa 26.apríla 2016 (utorok) v čase od 09:00 do 15:00hod. v kongresovej sále Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku, získa tak názory klubov, nebude to iba o prideľovaní vyznamenaní a neposkytne tak dôvod pre odchod ďalších členov a klubov zo združenia.
Dr. milan Kolen, člen Sociálnej komisie ZV SR.
Návrhy do pripomienkového konania “valorizácia”
1.júl 2016
Dňa 30.6.2016 bol návrh na zmenu zákona č. 461/2003 Z. z. zverejnený za účelom medzirezortného pripomienkového konania, ktoré končí 21.7.2016.
Pripomienky je možné zasielať aj verejnosťou po zeregistrovaní na web stránke : www.slov-lex.sk/domov
Predložený “Návrh zmeny zákona k valorizácii dôchodkov” je v tomto znení:
„§ 293dr
Prechodné ustanovenie účinné od 30. októbra 2016
,,(1) Dôchodková dávka, okrem vyrovnávacieho príplatku, vyplácaná k 1. januáru 2017 a dôchodková dávka, okrem vyrovnávacieho príplatku, priznaná od 1. januára 2017 do 31. decembra 2017 sa zvyšujú podľa § 82 ods. 2 písm. e), ods. 3 písm. e), ods. 4 písm. e), ods. 5 písm. e), ods. 6 písm. e), ods. 7 písm. e), ods. 9 a 10, najmenej o pevnú sumu určenú 2 % z priemernej mesačnej sumy príslušnej dôchodkovej dávky podľa § 82 ods. 2 až 7 bez jej zvýšenia na sumu minimálneho dôchodku.
- jún 2016
Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR poskytlo v súvislosti s pripravovanou zmenou valorizácie dôchodkov v roku 2017 túto informáciu :
Návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, prostredníctvom ktorého sa navrhuje právna úprava valorizácie dôchodkových dávok a príslušných úrazových dávok v roku 2017, sa v súčasnosti naschádza v štádiu predbežného pripomienkového konania. Po ukončení predbežného pripomienkového konania bude zákon predložený do medzirezortného pripomienkového konania, v rámci ktorého má verejnosť možnosť sa vyjadriť k návrhu zákona a preložiť k nemu pripomienky. Predpokladaný termín predloženia návrhu zákona do medzirezortného konania je 1. júl 2016. V prípade záujmu o prebiehajúci legislatívny proces Vám odporúčame, aby ste ho sledovali prostredníctvom portálu, ktorý je súčasťou informačného systému verejnej správy Slov-Lex (https://www.slov-lex.sk/domov), kde bude návrh zákona zverejnený.
VYJADRENIE MINISTERSTIEV – MV SR a MO SR
na diskriminačný problém o valorizácii VD
Ing.Eduard Kereszteši napísal: 2. augusta 2016 v 11:45
Dávam Vám do pozornosti odpoveď Ministerstva vnútra na môj podnet ohľadom zmeny diskriminačného valorizačného mechanizmu.
MINISTERSTVO VNÚTRA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
sekcia personálnych a sociálnych činností a osobný úrad
odbor sociálneho zabezpečenia
Pribinova 2, 812 72 Bratislava
Vec:
Valorizácia dôchodkov- oznámenie.
Odboru sociálneho zabezpečenia sekcie personálnych a sociálnych činností a osobného úradu Ministerstva vnútra Slovenskej republiky ( ďalej len “odbor”)bol na priame vybavenie z kancelárie ministra vnútra Slovenskej republiky odstúpený Váš podnet, v ktorom žiadate ministra vnútra Slovenskej republiky o prehodnotenie valorizačného mechanizmu zákona č. 328/2002 Z.z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
V danej veci je potrebné uviesť, že otázka valorizácie dôchodkových dávok u bývalých policajtov je predmetom rôznych odborných diskusií na viacerých úrovniach, pričom zjednodušene by sa dalo povedať, že cieľom týchto diskusií je vybrať a realizovať taký model valorizácie, ktorý by bol jednak solidárny, ale čo sa týka výšky valorizácie aj akceptovateľný tak poberateľmi ako aj finančne únosný osobitnými účtami, ktoré ho vyplácajú.
Možné riešenie valorizácie dôchodkových dávok bude predmetom ďalších odborných diskusií na viacerých úrovniach za účelom dosiahnutia jeho optimálneho stavu.
Zároveň mi dovoľte poďakovať Vám za Váš podnet.
S úctou JUDr. Ivan Fufaľ
riaditeľ odboru
Ing. Eduard Kereszteši: 2. septembra 2016 v 13:41
Dávam Vám do pozornosti odpoveď Sekcie ľudských zdrojov MO SR na môj podnet ohľadom diskriminačného valorizačného mechanizmu.
.
Vážený pán inžinier,
e-mailovým podaním zo dňa 1. septembra 2016 ste sa na generálneho riaditeľa Sekcie ľudských zdrojov Ministerstva obrany Slovenskej republiky (ďalej len „generálny riaditeľ“) obrátili s prosbou o pomoc a otázkou, či sa neuvažuje o opätovnom prehodnotení valorizačného mechanizmu ustanoveného v § 68 zákona č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 328/2002 Z. z.“), nakoľko tento považujete za protiústavný a diskriminačný.
Na základe poverenia generálneho riaditeľa a po posúdení obsahu Vášho e-mailového podania prijmite nasledujúce vysvetlenie:
Prijatím zákona č. 328/2002 Z. z. bol vytvorený autonómny systém sociálneho zabezpečenia, ktorého základné zásady sú diametrálne odlišné od princípov, na ktorých je založený zákonom č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 461/2003 Z. z.“) všeobecný systém sociálneho poistenia. Hlavným zmyslom uzákonenia osobitného systému sociálneho zabezpečenia policajtov a vojakov bolo vytvoriť súbor motivačných, stimulačných a garančných faktorov pre výkon profesionálnej služby, ktorý bude zároveň prihliadať aj na všetky nároky s ňou súvisiace.
Zákon č. 328/2002 Z. z. síce zachováva poistný princíp, avšak za súčasnej vecnej samostatnosti a organizačnej nezávislosti na všeobecnom systéme sociálneho poistenia. Zásadným odklonom od všeobecného systému sociálneho poistenia je predovšetkým to, že skutočnosťami rozhodnými pre vznik nároku na dávky výsluhového zabezpečenia a ich výšku sú len doba profesionálnej služby a kvalifikovaný služobný plat dosiahnutý pred skončením služobného pomeru. Uplatňuje sa v ňom teda výlučne princíp výsluhy.
Dávky výsluhového zabezpečenia sú prevažne poskytované na kvantitatívne oveľa vyššej úrovni ako dôchodkové dávky poistencov všeobecného systému sociálneho poistenia upraveného zákonom č. 461/2003 Z. z. Systém sociálneho zabezpečenia policajtov a vojakov je založený na priebežnom financovaní dávok a služieb výsluhového zabezpečenia, pričom toto je realizované z odvádzaného poisteného uhrádzaného tak policajtmi a profesionálnymi vojakmi, ako aj ich zamestnávateľmi a štátom. Z tohto dôvodu je možné valorizáciu dávok výsluhového zabezpečenia poskytovať len v zákonom č. 328/2002 Z. z. ustanovenom rozsahu a spôsobom, ktorý je zároveň primeraný stavu verejných financií. Nevyváženosť systému by mohla v konečnom dôsledku pôsobiť kontraproduktívne a mohla by mať za následok ohrozenie už existujúcich a priznaných nárokov výsluhových dôchodcov.
K Vašej námietke „je smutné, že výsluhoví dôchodcovia, ktorí museli zo zdravotných dôvodov alebo reorganizačných dôvodov odísť po 15 – 20 rokoch do civilu, majú valorizáciu pár centov“, uvádzam, že ak je občan poberateľom výsluhového dôchodku a nie invalidného výsluhového dôchodku, znamená to, že nedošlo k zmene jeho zdravotného stavu, a to ani v dôsledku služobného úrazu a ani v dôsledku choroby z povolania. Schopnosť takéhoto občana vykonávať po skončení služobného pomeru primerané civilné zamestnanie bola teda znížená minimálne. K výsluhovým dôchodcom, ktorí boli z organizačných dôvodov prepustení zo služobného pomeru uvádzam, že títo boli zároveň zvýhodnene riešení v prechodných ustanoveniach zákona č. 328/2002 Z. z. a to tak, že profesionálnym vojakom, ktorí boli prepustení zo služobného pomeru v dôsledku zníženia početných stavov ozbrojených síl alebo v dôsledku organizačných zmien v období od 31. decembra 2001 do 31. decembra 2010, bola na nárok na výsluhový dôchodok a jeho výšku započítaná skutočná dĺžka služobného pomeru zvýšená o polovicu doby chýbajúcej do dosiahnutia tridsiatich rokov služby.
Vychádzajúc z ustanovenia čl. 13 ods. 2 zákona č. 460/1992 Zb. Ústava Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov, medze základných práv a slobôd možno upraviť za podmienok ustanovených ústavou len zákonom. Z uvedeného vyplýva, že štát má plné právo presne určenou formou rozhodnúť o spôsobe valorizácie výsluhových dôchodkov, a to aj rozdielne počas doby vyplácania týchto dôchodkov, pričom takúto skutočnosť nie je možné v žiadnom prípade považovať za protiústavnú a diskriminačnú.
Verím, že mnou uvedené vysvetlenie zoberiete na vedomie.
S pozdravom,
JUDr. Monika Kretová
vedúca oddelenia sociálneho a zdravotného zabezpečenia
Sekcia ľudských zdrojov
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky
——————————
Lubomir Duben: 14. mája 2019 o 15:45 … Do tretice všetko dobré, držme si všetci palce.
Vážení kolegovia,
dňa 21.6.2019 o 11,00 hod. sa uskutoční na Okresnom súde Bratislava 1 Záhradnícka 10 v miestnosti č.33 prízemie pojednávanie vo veci žalobcu Ing.Ľubomír Dubeň proti žalovanému Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia a spol. o uplatnenie práva na rovnaké zaobchádzanie a ochranu pred diskrimináciou. Je to už tretie pojednávanie na tomto súde (2 predchádzajúce rozsudky boli zrušené Krajským súdom Bratislava) vo veci nevalorizácie 2012. Na uvedený spor bola uskutočnená zbierka medzi výsluhovými dôchodcami, takže kto má čas a chce vidieť reakciu štátnych orgánov, môže sa ako verejnosť zúčastniť pojednávania a na vlastné oči a uši vidieť a počuť aký je postoj štátu voči nám vyslúžilcom.
Motto tejto rubriky:
” Stoj, sto striel hrmených! – a navaľ aspoň 25 percent zo svojho neprimerane vysokého dôchodku ” … tabuľky v linku, kde je zverejnený VD od minimálnej výšky cca 400 eur – hovorí za všetko.https://www.bezpzlozky.eu/2019/04/valorizacia-vd-v-rokoch-2019-az-2021/#comment-19647
Lepší a kvalitnejší pohľad-obrázok sa mi nepodarilo vytvoriť, len dúfajme, že nás všetkých ” súdy neprežijú “.
Pán Palfi, veľmi pekne ďakujem za informáciu. Pýtal som sa preto, lebo tiež som v roku 2012 prispel finančnou čiastkou na advokáta v tejto veci. Len som to až tak podrobne nesledoval, tak ešte raz ďakujem, že sta ma dostali do obrazu.
Pre Juraja napísal: 29. apríla 2019 o 16:37 – posledné publikované informácie z minulosti:
Ing. Ľubomír Dubeň napísal: 24. septembra 2015 v 10:43
Tak ako už bolo niekoľkokrát zverejnené boli podané žaloby iniciované ZV SR a APVV SR. Okrem nich aj niekoľko desiatok individuálnych žalôb, ale z rôznych východzích pozícií a prebehli na Okresných súdoch, Krajských súdoch a ja na Najvyššom súde SR. Samozrejme závisí to aj od erudovanosti príslušných Advokátskych kancelárií a ako je typické pre dnešok aj od financií. Myslím si, že zbierkou prostriedkov na súdny spor a vytvorením účtu “Advokát” na ZV SR bola pripravená solídna východzia pozícia pre ďalší priebeh v tomto spore.
a ešte:
Lubomir Duben napísal: 31. mája 2018 v 14:11
Pre Štefan Végh:
Pán kolega, ubezpečujem Vás, že ak by došlo k súdnym prieťahom tak by AK zareagovala. Ak by Ste si pozorne prečítali môj predchádzajúci komentár, postrehli by Ste, že nevalorizácia bola riešená Ústavným súdom už v roku 2014. Každý súdny spor je jedinečný a porovnávať podľa Vás “rýchlosť” sporov navyše rýchlosť v správnom konaní a rýchlosť v občiansko-právnom konaní je neobjektívne. V správnom konaní je prvý Krajský súd a odvolanie rieši NS SR, v občiansko-právnom konaní Okresný súd a odvolanie rieši Krajský súd.
ZV SR dostáva pravidelne informácie o stave a priebehu sporu už niekoľkokrát bola jeho prostredníctvom informovaná členská základňa (informácie boli aj na webe ZV SR) a aj na tomto webe som niekoľkokrát podal správu. Takže je potrebné na VČS ZV SR počúvať informácie alebo ako člen ZV SR požiadať svoj klub o informáciu.
Chápem, že Ste laik ale vynášať nejaké súdy a závery nie je korektné. V pôvodnom príspevku som sa snažil vysvetliť, že Ústavný súd nepovie či NS SR (KS) mal pravdu alebo nemal a že konanie na ÚS nie je pokračovaním vo veci (odvolanie,dovolanie), ale asi to nie všetci pochopili.
Prosím, nechajme konať AK svoju prácu. Vo vedení ZV SR sú takisto právnici, ktorí takisto určite posudzujú informácie o spore, ktoré ZV SR dostáva.
Je nutné zdôrazniť, že našim zámerom je dotiahnúť súdny spor ( nevalorizácia) na ESĽP a súčasne je táto naša snaha zdvihnutým prstom pre všetkých mocných v tomto štáte, že si nenecháme na sebe rúbať drevo a vždy sa ozveme, ak sa niekto pokúsi ubrať z našich práv. Naše práva a postavenie sme získali poctivou a nie vždy ľahkou prácou aj na úkor našich rodín a nemienime byť obetnými baránkami tejto spoločnosti.
Autor komentára pôsobí ako konzultant pre AK JUDr.Július Jánošík v Bratislave.
viac v tejto rubrike aj na:
https://www.bezpzlozky.eu/2018/05/nevalorizacia-2012-pred-branou-us/
Bolo to písané-publikované už dávnejšie, novšie informácie som nenašiel, komentáre sú prenesené do tejto rubriky v rámci tohoto webu.
Prosím Vás, nesledujem to až tak podrobne, ale chcem sa opýtať, ako je to vlastne s tou nevalorizáciou z roku 2012? Bude podaná žaloba na Európsky súd? Ako to vlastne skončilo, resp. neskončilo…?
Ďakujem za info.
Možno by som bol pesimista, ale jedine preto, že by to bolo pomerne pracné prepočítavať, mnohí už umreli, teda bolo by treba asi nové dedičské konania, a možno aj iné dedičské konania, nakolko mohli zomrieť aj dediči v 1. rade, dal by som to k náhrade . Treba veriť , že vyhráme.
Pre Vladimíra Húsa st. 21. apríla 2019 o 20:01
Iba si myslím, že po siedmich (7) rokoch s našou nevalorizáciou z r. 2012 už mimosúdne mimo p. Ľ. Dubeňa a Š. Kina politici v parlamente nepohnú, keďže tak doteraz neurobili.V tom už nie som až taký optimista.Iba tomu neverím, ale tiež by som sa rád nechal do budúcnosti pozitívne prekvapiť.
Optimistom som však pri schvaľovaní tohtoročnej valorizácie výsl. dôchodkov teraz v máji r. 2019 poslancami NR SR na tento rok a prípadne aj na budúce kalendárne roky, keďže valorizácia našich VD prešla vládnym návrhom v parlamente do 2 a 3 čítania vcelku jednoznačne a to počtom 146 poslaneckých hlasov.Keď aj nie v takom znení, ako bol návrh valorizácie VD nami pripomienkovaný na portály Slov-lex v zásadnej hromadnej pripomienke.(ZHP).
Aj napriek pomerne veľkému odstupu od doby kedy nás vláda poškodila nevalorizovaním dôchodkov som si pozorne vypočul exministra. V príhovore odôvodňuje nevalorizovanie dôchodkov tým, že nie je solidárne, aby sa dôchodky valorizovali a platy slúžiacich sa nevalorizovali. Pýtam sa, pán Kaliňák ako je možné, že u ozbrojených zložiek sa dôchodky nevalorizovali, ale u poistencov soc. poisťovne a to najmä u neprispôsobivých sa dôchodky valorizovali. Nie som rasista, o čom môžem podať svedectvo mnohými podobnými spoluobčanmi, ale ako im mohli valorizovať, keď oni vôbec ani len nepracujú, pri čom ja počas mojej činnej služby som si prispieval každý mesiac resp. rok, resp. som prispieval mojim bývalým kolegom v tom čase už na dôchodku? Pre kolegu Pálfiho : vraj uvedená valorizácia je už pasé, myslím si, že nie je, stačí sa pozrieť na valorizáciu platov a iných fin. náležitostí poslancov NR SR, návrh pána poslanca /nechcem menovať ktorého/, aby som možno niečo nepokazil, prešiel a to napriek tomu, že páni poslanci valorizáciu odsúhlasili a pri kontrole počtu zasadacích dní by ste oči otvárali, ked niektoré mesiace nemajú vôbec zasadania a ked zasadajú tak možno 5- 6 dní.Ked sa im dalo aj so spätnou platnosťou, v priemere o 1.500.-e, tak nám o pár eur by sa mohlo pridať. Ďalej by som sa chcel opýtať sudcov ústavného súdu, ktorí rozhodovali o valorizácii miezd zdr, sestrám a VD, ked /ak sa dobre pamätám, ak nie opravte ma/, zdr. sestrám a nám sa navrhovaná valorizácia neuskutočnila z dôvodu nedostatku fin. prostriedkov, pri čom na rozhodnutie sa muselo čakať…., kým ked sa jednalo o valorizáciu platov sudcov, tak sa rozhodlo asi v priebehu 2-3 mesiacov, pri čom odrazu sa fin. prostriedky našli.
Horšie už nemôže byť ako to, čo sme všetci počas života doteraz preskákali.Každý máme za sebou rôznu, ale aj spoločnú minulosť, rôzne školy, vzdelanie, prax, prácu, ale všetci máme a prešli sme ŠKOLOU ŽIVOTA.Je treba veriť, že opraty vo vývoji do budúcnosti vezmú slušní a odborne zdatní ľudia.A nie ” slušní ľudia “.
Zrnko múdrosti: Každý človek sa vyvíja v každom veku.(ako povedal jeden klasik).
prežili sme ISTOTY, NEVALORIZÁCIU, prežijeme aj sľubovaný BLAHOBYT v podobe koaličných nesystémových balíčkov.
Bože, kam až tá ich hlúposť v snahe o záchranu siaha? Po iks (15 rokoch) zisťujú že drobným podnikateľom treba odľahčiť v podnikaní?!! Široký a spol im volebné hlasy nezabezpečí.
Lídri vládnej koalície sa v pondelok dohodli na základných parametroch opatrení zameraných na zvyšovanie životnej úrovne. Ak dohodu pretavia do zákona, výsledkom v budúcom roku bude pre firmy s nízkym obratom nižšia daň z príjmu zo súčasných dvadsať na 15 percent. Zároveň sa rozšíri zoznam potravín s desaťpercentnou DPH, dôchodcovia prestanú platiť koncesionárske poplatky a všetkým pracujúcim ľuďom stúpnu platy pre zvýšenie nezdaniteľného minima… a pod.
O /ne/možnej náprave nevalorizácie výsl. dôchodkov od r. 2012 pre cca cez 40 tisíc VD nepadlo včera po koaličnej rade vládnych strán v médiách ani jedno slovo.Pravdepodobne je potrebné zmieriť sa s tým, že politickým rozhodnutím (parlamentom) už po 7 rokoch v tejto skrivodlivosti k žiadnej náprave nedôjde… Ako výsluhoví dôchodcovia sme už najskôr po ukončení aktívnej služby pre našu spoločnosť príťažou, sme pre ňu nepohodlní, nežiadúci a žijeme si už všetci nad pomery? (…) Bola to najskôr jedna z posledných možností v rámci vládnucích pol. strán (” ako volebná kortešačka “) pred budúcoročnými parlamentnými voľbami.Podľa toho všetkého nevalorizácia VD r. 2012 je už pasé…
Mnohí kolegovia, ktorí chodia na web stránky vedia, že som bol neustále veľkým optimistom (myslím, že som ním nebol sám) pri legislatívnej náprave skrivodlivosti výsl. dôchodcov minimálne od r. 2012.Doteraz sme boli všetci VD ukrátení štátnymi inštitúciami (politikmi) už nie v stovkách, ale v tisíckach eúr na jednotlivca.Jednou z možnosti, ktoré nám pre vyjadrenie sa ešte ostali, je volebné právo občana SR.Vo voľbách v mesiaci marci, máji, prípadne ďalších obdobiach, už odo mňa nikto z jednotlivých politikov ani politických strán nedostane bianco šek.Platiť bude staré-známe: dôveruj, ale preveruj.Skúsenosti a sklamaní je z minulosti dostatok.Či u terajšej koalície, či u terajšej opozície: bianco šeku nie.
So záujmom som si znovu pozrel video uvedené hore na začiatku článku k výročiam nevalorizácie.
Vyjadrenie Roberta Kaliňáka v TA3
Pondelok, 25 jún 2012
HOSť V ŠTÚDIU: Robert Kaliňák o zdanení výsluhových dôchodkov.
Celé video z TA3 si môžete pozrieť hore v článku.
https://www.ta3.com/embed/CFE97DA5-A917-4B03-B138-8006DA69704D.html
–
David Copperfield – americký kouzelník a iluzionista – kde sa na nášho iluzionistu hrabe.
Istoty, stabilita, garancie, kvalita života VD, to sú problémy ktoré musel každý deň až do roku 2018 riešiť!
Výsledok: VD v roku 2012= 0,0E; rok 2013/2015=0,0E;rok 2016=0,06E až 3,72E; rok 2017=0,27E až 16,13E
Generálna prokuratúra SR k návrhu zákona č. 328/2002 Z. z v r.2013 uviedla:
— § 68 valorizácia VD.
„ Bod 61 je potrebné zmeniť tak, aby poberatelia VD neboli diskriminovaní ani uprednostňovaní v porovnaní s poberateľmi ostatných dôchodkov, teda, aby sa valorizácia ich dôchodkov odvíjala od rovnakého objektívneho kritéria, ako u ostatných dôchodcov, napríklad v závislosti od priemerného medziročného rastu spotrebiteľských cien a od medziročného rastu priemernej mzdy v hospodárstve SR, ako je to v súčasnosti. Niet rozumného dôvodu, založeného na princípoch zásluhovosti a solidarity, na ktorých je založený dôchodkový systém, pre ktorý ba sa mali VD bývalých príslušníkov jednotlivých ozbrojených zložiek odvíjať od vývoja platov v jednotlivých zložkách.
Podanie na Ústavný súd SR:
Všetci si ešte pamätáme spôsob zastavenia našej valorizácie v roku 2012, keď na poslednú chvíľu poslanec Duchoň (SMER-SD) v pléne NR SR doplnil do prejednávanej novely zákona o zdravotnom poistení návrh na zastavenie valorizácie výsluhových dôchodkov v roku 2012.
V súčastnosti OĽANO podáva podnet na Ústavný súd SR pre takýto postup tzv.dodatky k zákonu. Podľa nich takéto úpravy sú protiústavné a zvýhodňujú (znevýhodňujú) určitý okruh občanov. Tzv. prílepok k návrhu zákona t.j. keď sa prilepí určitý návrh rozširujúci jeho obsah, ktorý však s pôvodným zákonom nesúvisí a mení niečo úplne iné. Takýmto spôsobom sa obchádza štandardný legislatívny postup.
V Českej republike Ústavný súd ČR takúto prax zakázal z viacero dôvodov. Vyslovil názor, že je to neúcta k občanom, pretože sa obmedzujú základné práva občanov vyjadriť sa k pripravovanému materiálu.
Uvidíme čo na to povie Ústavný súd SR, ktorý má však svoje problémy s doplnením členov.
K príspevku p. Palfiho iba toľko. Poznám Vaše príspevky, viem, že ste veľký a zanietený optimista, ale téma nevalorizácie z r. 2012 je už dávnom zabetónovaná, dávno odfrčala do zabudnutia. Veď si prejdite príspevky o tejto téme a zistíte, že k tomu boli uvedené všetky rozsudky od KS, NS až po ÚS SR, ale v náš neprospech.
Od r. 2012 (vrátane) nás VD-SD, nikto z kompetentných pracovníkov MiV a MiO (aj politikov žiadnych politických strán v SR) nepresvedčil, že … Nález ÚS SR http://merit.slv.cz/PL.US16/2006,forced2012726 … (pôvodne pre civilných starobných dôchodcov) … nie je aplikovateľný v praxi tiež pre výsluhových aj výsluhovo-starobných dôchodcov.T.j. je v ňom opísané-rozhodnuté ÚS SR, že sa nemohla zastaviť valorizácia VD-dôchodkov v r. 2012, nemôže dôjsť nikdy k nivelizácii dôchodkov, či sú v ňom opísané legitímne očakávania dôchodcov pri uplatňovaní princípu právnej istoty do budúcnosti.Nález Ústavného súdu SR z r. 2008 ostal kompetentnými pracovníkmi MiV a MiO (resp. politikmi) pozabudnutý.Verím(e) neúmyselne.(?)Najskôr si ho nevšimli.Nechceli všimnúť-naštudovať.(?)Prípadne nebol braný v úvahu, napriek skutočnosti, že bol na týchto web stránkach nami mnohokrát uvádzaný a nikdy nikým nebol tento Nález ÚS SR vyvrátený.Naposledy v tejto rubrike v príspevku zo dňa 5. júna 2016 o 20:33./prvý príspevok/.Tento Nález ÚS SR by bol kompetentnými čas “oprášiť” a konečne realizovať v praxi.V prospech všetkých VD a SD.Nápravou nevalorizácie VD od r. 2012.