Vyberte stranu

Andrej Danko vo videu na svojom Facebooku avizoval, že sa pokúsi vo vládnej koalícii presadiť zrušenie transakčnej dane. Mnohí Slováci, ktorých sa od začiatku apríla týka, zažívajú vďaka internetbankingu doslova v reálnom čase, ako im po odídených platbách strhávajú aj túto daň. Telefón po stiahnutiach transakčnej dane vraj cinká aj predsedovi SNS.

„Keď nám ju predstavili ako model z Maďarska, myslel som, že bude fungovať úplne ináč,“ vyhlásil Andrej Danko. Natíska sa otázka, aké vlastne boli jeho predstavy. Na negatíva transakčnej dane v našich podmienkach totiž už niekoľko mesiacov intenzívne upozorňujú ekonómovia i podnikatelia.

Okrem väčšieho používania hotovosti sa dá predpokladať postupné prenesenie dane na spotrebiteľov vo forme vyšších cien. Platí to okrem iného pre banky, ktoré dostali od štátu úlohu túto daň strhávať.

V kombinácii s ostatnými daňovými opatreniami vlády (keďže vlaňajšia konsolidácia z deväťdesiatich percent pozostávala v podstate zo zvýšenia daní) niektoré firmy možno neprežijú – ohrození sú najmä podnikatelia, ktorí majú nižšiu ziskovú maržu, ale robia množstvo prevodov. Transakčná daň sa dá prirovnať k čínskej smrti prostredníctvom tisícky porezaní. K tomu treba prirátať množstvo výnimiek a chaotické zavádzanie zo strany vlády.

Skrátka, vďaka politike súčasnej vlády nás čakajú vyššie ceny a nižší hospodársky rast.

Aká je reakcia koaličných partnerov? Podpredseda Smeru a minister pôdohospodárstva Richard Takáč označil v Sobotných dialógoch iniciatívu Andreja Danka za „populizmus na úrovni OĽaNO“. A položil otázku, kde inde vezme koalícia 700 miliónov eur, ktoré má transakčná daň vyniesť.

Tu treba pripomenúť, že deficit verejných financií tento rok dosiahne asi päť percent HDP, teda 6,9 miliardy eur. O toľko náš štát míňa viac, než vyberie na daniach. Tieto prostriedky si musíme požičiavať a splatíme ich aj s úrokmi v budúcnosti.

Námietka ministra Takáča je však neúprimná. Napríklad len tento rok sa vynaloží na trináste dôchodky, teda vlajkovú loď programu Hlasu a Smeru, až 900 miliónov eur, čo je ešte o 100 miliónov eur viac ako vlani. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD) rezolútne odmietol akékoľvek výzvy na adresnosť, teda aby trinásty dôchodok dostali len dôchodcovia, ktorí sú najviac ohrození.

Podobne možno pochybovať aj o motívoch Andreja Danka. Práve jeho SNS si vynútila vznik nového ministerstva za 240 miliónov. Iróniou je, že šéfom tohto rezortu, teda ministerstva cestovného ruchu a športu, sa pred mesiacom napokon stal Dankov politický súper Rudolf Huliak.

Bujnejú nám aj štátni tajomníci na ministerstvách. Kým vláda Ivety Radičovej si v rokoch 2010 až 2012 vystačila s pätnástimi štátnymi tajomníkmi, štvrtá Ficova vláda ich má tridsaťpäť, čo je zatiaľ rekord. To síce spolu s doživotnými rentami a so zvyšovaním platov politikov nie sú žiadne miliardové sumy, no ide o dôležitý signál občanovi, že šetrenie na sebe táto koalícia ani len nechce predstierať.

Kde vezme minister financií Ladislav Kamenický (Smer) 850 miliónov eur, o ktoré chce znížiť deficit tento rok, zatiaľ nie je známe. Predbežne len avizoval, že už by naozaj chcel šetriť na výdavkoch vlády, lebo daní už zaviedli dosť.

No zmienená suma je stále málo. Deficit treba dostať pod tri percentá HDP a hrozí, že ďalšie miliardy bude Kamenický nútený hľadať pred nasledujúcimi parlamentnými voľbami. A vtedy aj menej populistické vlády, než je táto, majú problém šetriť.

Najhoršie je, že ani hospodársky rast, ktorý by Slovensku umožnil „vyrásť z dlhov“ (teda znížiť ich percentuálny podiel na HDP), nemá veľmi odkiaľ prísť. Na zníženie daní priestor nie je. A globálne obchodné vojny spôsobia, že odhady hospodárskeho rastu sa ešte budú korigovať nadol.

Opoziční politici by mali zabudnúť na to, že vrátia Matovičove podpory rodín, Krajniakov rodičovský bonus alebo že na obranu budeme vynakladať tri či štyri percentá HDP. Osudovou sa pre Slovensko môže stať predovšetkým demografia.

Vzhľadom na to, že počet dôchodcov rastie a ide o disciplinovanú skupinu voličov, ktorej veľkú časť si cez trináste dôchodky podchytil Smer, sotva sa dá očakávať nejaké škrtanie do budúcnosti. A to aj keby sa črtala zmena vládnej garnitúry.

Práve naopak. Témou najbližšej volebnej kampane zo strany Roberta Fica sa pokojne môže stať mobilizácia penzistov v prospech Smeru cez heslo „Šimečka vám poberie trináste dôchodky“.

Iná vec je, že demografia nepustí a rastúce záväzky štátu voči rastúcemu okruhu dôchodcov odsúdia Slovensko na dlhé roky ekonomickej stagnácie.

Už teraz totiž trináste dôchodky financujeme na dlh. To nie je o tom, že by sme seniorom nedopriali niečo viac než ich štandardných dvanásť dôchodkov. Sú to proste peniaze, na ktoré nemáme. Na krytie týchto záväzkov budú musieť narásť dane a to ešte viac udusí už dnes neduživý hospodársky rast.

Vznikne začarovaný kruh úpadku, lebo tomuto rastúcemu daňovému bremenu sa ľudia v ekonomicky aktívnom veku budú snažiť vyhnúť únikom do krajín, kde im po odpočítaní všetkých daní a odvodov zostane viac peňazí. Slovensko tak bude starnúť ešte rýchlejšie, čo vyvolá tlak na ešte vyššie dane a rýchlejšie zadlžovanie. Staneme sa dôchodcovskou republikou bez budúcnosti.

Nikto nemôže tvrdiť, že nám to Robert Fico neavizoval dopredu. Čo iné ako rozdávať bez myslenia na budúcnosť znamená jeho heslo „Keď do pekla, tak na veľkom bielom koni“?!

 

PS:
Prevzaté z denníku  https://www.postoj.sk/       – bez úhrady.

Webmajster